  • Vestel PR P2 Series PR50D-4H2 50" 4K Ultra HD Digital Signage Display
    Daisy Chain
    Usb Security
    Usb Auto-Play
    Subtle Design
    Scheduler
    SoC Content Management
    Signal Failover
    Pixel Shifting
    Open Platform Support
    External Device Connections
    Display Control
  • Screen Size 50'' Panel Technology VA
    Backlight Type Slim DLED Brightness (typical) 700 cd/m²
    Native Resolution 3840 x 2160 (16:9) - UHD Contrast Ratio (typical) 5000:1 (typ.)
    Dynamic Contrast Ratio 70000:1 Panel Life Time 50000 Hrs
    Response Time 9.5 ms Active Area (H x V) 1095.8 x 616.4 mm
    Viewing Angle 178° Vert., 178° Hor. Color Value 1.07B
    Color Gamut 72% NTSC Haze Level 3%
    Refresh Rate 60 Hz Orientation Landscape / Portrait
    Operation Hours 24/7 Area of Usage Indoor
    Mainboard Model 17MB400VS Operating System Custom OS (AOSP)
    Memory 2 GB DDR4 Storage 16 GB eMMC
    Additional Storage Micro SD (up to 1TB) CPU Quad-Core ARM Cortex-A55
    GPU ARM Mali-G31 MP2 Ethernet 10/100 Mbps, IEEE 802.1X
    WiFi WiFi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) Bluetooth BT 5.1
    HTML5 Browser Vewd Wireless Display Miracast
    Video Input 4x HDMI2.0, 2x USB-A Video Output 1x HDMI2.0
    Audio Output Headphone, SPDIF External Control RS232, Ethernet, RJ12
    External Sensor RJ12 Product Dimensions 1121 x 63 x 646 mm
    Package Dimensions 1215 x 165 x 775 mm Product Weight 12.8 kg
    Package Weight 16.8 kg Vesa Mounting 200 x 200 mm M6
    Bezel Width B:13mm, T/L/R:9mm Operating Temperature 0-40°C
    Operating Humidity 10-90% Power Supply 110-240 VAC, 50/60Hz
    Power Consumption Typical: 83W, Max: 160W Deep Standby ≤0.5 W
    Mechanical Features Joystick, Rocker Switch, Detachable Cable & Logo, Internal USB Cover
    Speaker 2x10 W Accessories QSG, IB, Power cord, Remote, Battery, Mounting kit, IR extender
    Safety Certification Yes EMC / CE Yes
  • Description Downloads
    Specification Sheet Downloads
    Commercial Datasheet Downloads
    Mechanical Drawing Downloads
    Wall Mount Drawing Downloads
    Energy Label Downloads
Vestel PR P2 Series PR50D-4H2 50
SKU: PR50D-4H2
🚚 Order before 3PM, get it by tomorrow.
SKU: PR50D-4H2
Book a Free Product Demo
Remote or on-site. No obligation.
Integrator or Installer?
Trade pricing, volume discounts, same-day collection.
Request a Trade Account
Education & Public Sector Solutions
Dedicated Account Management Single point of contact for lead times, coordination, and sourcing.
Flexible 30-Day Terms Available to verified schools, councils, and government bodies.
Next-Day Delivery
Same-day shipping
Trade Account
Trade account available
Trusted Customers
See Our Latest Reviews
Public Sector Friendly
We Accept Purchase Orders
LATEST CASE STUDIES
See more
  • Digital Menu Boards & High-Brightness Display for Karak Chaii, Southall
    February 26, 2026
    HOSPITALITY • DIGITAL MENU BOARDS
    Client
    Karak Chaii
    Location
    Southall
    Sector
    Hospitality
    Installation Date
    February 2026
    Solution
    Digital Menu Boards
    Products
    43" Digital Signage Display
  • Digital Signage & Installation Service for A MANO, Orpington
    January 22, 2026
    RETAIL • Digital Signage
    Client
    A Mano
    Location
    Orpington
    Sector
    Hospitality
    Installation Date
    January 2026
    Solution
    Digital Signage + Installation
    Products
    55" Digital Signage Display
  • Woodys Case Study - Digital Signage
    Digital Menu Boards with Custom Curved Mount Installation for Woodys, Andover
    Woodys
    Andover
    Hospitality, QSR
    Digital Menu Boards + CMS
    43" Digital Menu Boards
  • Digital Signage & Freestanding Display for Naan Staap, Leicester
    Naan Staap
    Leicester
    Hospitality, QSR
    May 2025
    Menu Boards + UHD Display
    32" Menu Boards & 49" Display